Kakao kitlesi nedir ve nasıl kullanılır?

Kakao kitlesi nedir ve nasıl kullanılır?

Kakao kitlesi nedir? Nasıl kullanılır?

Çikolata etiketlerinde en çok rastladığımız içeriklerden biri, özellikle iyi bir çikolatanın ana hammaddesi kakao kitlesi çikolatanın kalbidir.

Kakao çekirdekleri kavrulduktan sonra kırılır, dış zarlarından ayrıştırılır ve ezilerek kakao kitlesi elde edilir.

Yani aslında kakao kitlesi %100 kakao çekirdeğidir.

Kakao kitlesi cinsine ve menşeisine göre ufak değişiklikler göstermekle birlikle %50-%55 kakao yağı içerir. Nasıl ki susam ezildiğinde tahin oluyorsa, kakao çekirdeği ezildiğinde kakao likörü (kitlesi) olur. Kakao likörü denmesinin sebebi ezilme işlemi sonrası elde edilen ürünün akışkan formda olmasıdır. Ancak içerisinde bulunan kakao yağının eşsiz özelliği sayesinde, oda sıcaklığında sert formdadır.


Kakao kitlesi

 

Kakao kitlesi nasıl kullanılır?
Kakao kitlesi %100 bitter çikolata ile aynı içeriktedir. Bu nedenle dilerseniz %100 bitter çikolata gibi tüketebilirsiniz.

 

Çikolata yapımında kakao kitlesi nasıl kullanılır?
Kakao kitlesi, çikolata yapımında kullanacağımız diğer malzemeler (şeker, süt tozu, stevia, vanilya, dondurularak kurutulmuş meyveler) ile birlikte taş melanjörlerde 24 ila 72 saat arası ezilerek çikolata elde edilir.

 

Çikolatalı tatlı tariflerinde kakao kitlesi nasıl kullanılır?
Dondurma, kurabiye, kek gibi ürünlerde direkt olarak tarifteki damla çikolata yerine kakao kitlesi kullanabilirsiniz. Brownie gibi eriterek kullanılacak tariflerde, tarif  100 gr %70 bitter çikolata kullanımını öneriyorsa 70 gr kakao kitlesi kullanarak lezzeti dengeleyebilirsiniz.
 

Kakao kitlesi ile evde çikolata nasıl yapılır?
Evde çikolata yaparken eğer bir melanjörünüz yoksa şeker ve süt tozu gibi malzemeler ile karıştırmanızı önermeyiz.

Çikolatanın pürüzsüz olmasını, damakta erirken kalıntı bırakmamasını sağlayan şey kakao kitlesi ve diğer malzemelerin ezilerek 20 mikron altına inceltilmesidir. Aroha Çikolata kakao kitlesi 20 mikron altına inceltilmiş yapıdadır. İçerisine ezilmeden eklenecek süt tozu ve şeker damakta kalıntı bırakır, ağzınızda çıtır çıtır hissedilir.

Bir çikolata melanjörünüz varsa kakao kitlesini eriterek bu melanjöre ekleyebilir, içerisine ilave edeceğiniz, şeker, stevia, süt tozu gibi malzemeler ile melanjörde 24 saat kadar ezerek çikolata reçetenizi hazırlayabilirsiniz.


Evde ballı çikolata nasıl yapılır?

Çikolata bildiğiniz gibi rutubeti hiç sevmez. Bu nedenle aslında çikolata yapımında sıvı tatlandırıcıların kullanımı önerilmez.  Balın %17’si sudan oluşur. Dedik ki çikolata ve su iyi anlaşamazlar. O sebeple kullanacağınız bal miktarı çikolata yapımında çok önemlidir. %20’den daha fazla bal kullanımını bu durumda önermiyoruz. 100 gr çikolata yaparken 80 gr kakao kitlesi ve 20 gr bal ile iyi bir sonuç alabilirsiniz.

Öncelikle kakao kitlemizi 45 dereceye ısıtarak benmari usulü eritiyoruz. İçerisine ilave edeceğimiz balın 30-40 derece aralığında olmasına dikkat ediyoruz. Soğuk bal kullanımı kakao kitlesini dondurarak helvalaşmasına sebep olacaktır. Bir diğer önemli unsur da balın kakao kitlesine yavaş yavaş ilave edilmesidir. Homojen bir yapıya sahip olması için bir kaşık yardımıyla karışımı karıştırmanızı öneririz. Evet ballı çikolata reçeteniz hazır, sıra temperleme işleminde.


Çikolata temperleme nasıl yapılır?

Çikolatanızın sıcaklığının 45 derece olmasına özen gösteriniz. Kabınızı sıcak suyun özerinden alın ve mermer bir tezgaha dökerek 27 dereceye kadar soğutun. Sonrasında kabınıza geri alın ve kabı yeniden sıcak suyunuzun üzerine oturtun. Karışımınızın homojen bir şekilde yeniden ısınması için karıştırarak ve termometre ile ölçerek 30 dereceye kadar yeniden ısıtın. Şimdi kalıplamaya hazırız. Çikolatanızı kalıplarınıza dökerek dilediğiniz kuru meyve ve kuru yemiş ile süsleyebilirsiniz. Çikolatanın donması için ideal sıcaklık 18-22 derece aralığıdır. Buzdolabına koymanız önerilmez. Ancak çikolatanızı yemek için sabırsızlanıyorsanız 10 dakikadan fazla olmayacak şekilde buzdolabında bekletebilirsiniz.

Evde hurma özlü çikolata yapmak için bal yerine hurma özü kullanabilirsiniz. Yapım aşamaları olarak ballı çikolatadaki işlemlerin aynısını uygulamanız gerekir.

Evde hazırladığınız çikolatalarınızı instagramda #arohaçikolata etiketiyle bizimle paylaşmayı unutmayın.

Şimdiden afiyet olsun.

Kakao kitlesi ürününü incelemek için: Aroha Çikolata İnceltilmiş Kakao Kitlesi
Kakao yağı ürününü incelemek için: Aroha Çikolata Saf Kakao Yağı

© 2020 Aroha Çikolata
Superisi Tarım Hayvancılık ve Gıda Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
HORECA - Profesyonel kullanım için hazırlanmış ürünler için iletişime geçiniz

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.