Çikolata ağaçta yetişir!

Kakao ağacı


Çikolata ağaçta yetişir!

Çikolata paketlenmiş bir gıdanın ötesinde bir meyvedir ve hikayesi bir ağaçtan başlar. Çikolatanın hammaddesi, kakao çekirdeğidir ve kakao ağacının meyvelerinden elde edilir.

Kakao ağacı nerede yetişir?
Kakao ağacı (The Theobroma) tropik iklimi ekvatorun 20 derece kuzeyinde veya güneyinde yetişemeyecek kadar çok sever. Yani dünya yüzeyinin yalnızca %8’i kakao ağacının yetişmesi için elverişlidir.

Kakao ağacının yetişmesi için gerekli şartlar burada bitmiyor. Aynı zamanda 1000 metreden yüksek yerlerde ve 18 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında da kakao ağacının yetişmesi mümkün olmuyor.

Bu şartları da hesaba kattığımızda yeryüzünde kakaonun yetişmesi için elverişli alan %4’e kadar düşüyor.

Kakao ağacı nasıl yetiştirilir?

Kakao ağacının yetiştirilmesi aslında yine kakao çekirdeğinden başlıyor. Kakao çekirdekleri çimlendiriliyor ve uygun toprağa ekildikten sonra 1.5 metre aralıklar ile dikiliyor.

Bir diğer  method ise aşılama dediğimiz, iki yaşlı kakao ağacının parçalarından yeni bir ağaç yetiştirmek. Yeni ağaç 1-2 yıl içerisinde çiçek açmaya başladığında verimsiz yaşlı ağaç kesiliyor ki fidan büyüyebilsin. 3. Yıldan itibaren yeni ağacımız meyve vermeye hazır. Kakao meyvelerinin hasata hazır hale gelmesi ise 4-5 yılı buluyor.


Kakao çiçeği


Kakao çiçekleri

Kakao ağacı yetiştikleri çevre açısından ne kadar nazlı ise, tozlaşma açısından da oldukça hassas. Kakao çiçekleri çok narin bir şekilde ağaçlara bağlı ve güçlü bir rüzgar onları yaşamdan ayırmaya yeterli oluyor. Bu küçük çiçekler aynı zamanda içerisinde polen oluşumunu koruyacak kalkanlar barındırıyor. Bu kalkanlar yüzünden de kakao çiçekleri arılar tarafından tozlaştırılamıyor, polenler Tatarcık denilen küçük sinekler tarafından taşınıyor.

Kakao çiçekleri yalnızca 2 gün yaşıyor ve bir tatarcık sineği yalnızca 1 çiçeği dölleyebilecek kadar polen taşıyabiliyor.

Çikolata bir mucizedir!

Tüm bu karmaşa aslında kakao ağacının meyve vermesinin nasıl bir mucize olduğunu bize gösteriyor. Her 300 çiçekten yalnızca 1’i meyve veriyor ve bu meyvelerin sadece yarısı olgunlaşma evresine geçebiliyor.

Kakao ağacı 20 yıllık yaşamında 150.000 çiçek açıyor, ve bunun 15 yılında hasat için verimli oluyor.

1 meyve = 1 paket çikolata

1  kakao meyvesinden yalnızca 1  paket (100 gr) %70 Bitter çikolataya yetecek kadar kakao çekirdeği çıkıyor . Bu demek oluyor ki bir kakao ağacı hayatı boyunca yalnızca 250 paket çikolata üretebiliyor.

Yani bizim gibi küçük bir üretici, 1 yılda ürettiği çikolata için ortalama 2000 ağacın hayatı boyunca ürettiği kakao çekirdeklerine ihtiyaç duyuyor.

Çikolataya bir de bu gözle bakın istedik. 

© 2020 Aroha Çikolata
Superisi Tarım Hayvancılık ve Gıda Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.
HORECA - Profesyonel kullanım için hazırlanmış ürünler için iletişime geçiniz

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.