100 TL üzeri alışverişlerde kargo bedava!

Gerçek Çikolatanın Öyküsü

Gerçek Çikolatanın Öyküsü


Çikolata, kısaca, kakao ağacında (Theobroma cacao) yetişen ve kakao adı verilen meyveden yapılan yiyecektir.

Çikolata, bugün, gelişen sanayiinin de yardımı ile daha kolay yapılabilir hale gelmiştir. Tam da burada iki farklı yol ve yöntemden bahsetmek gerekir:

1. Yol: Hazır kuvertür çikolatanın temperlenerek kalıplanması.
2. Yol: Çekirdekten çikolataya kadar olan sürecin tamamının kontrol edilerek son ürünün çıkarılması.

Bizler Aroha'da her iki yöntemle de çikolata yapıyoruz. Hazır Belçika kuvertüründen Ruby ve Gold ve ürünlerini çıkarırken bunun yanında da tamamı kendi reçetelerimizden oluşan %100 kakao serisi, bal, hurmaözü veya stevia ile tatlandırdığımız ürünlerimizi kakao kitlesinden üretiyoruz. Burada şunu tekrar etmekte fayda olabilir: adı geçen "kakao"dan kasıt kakao meyvesi dir ülkemizde yaygın olarak kakao tozuna 'kakao' denilmektedir ve bu yanlıştır.
Kakao tozu, kakao kitlesinin yüksek basınç ile filtre edilerek yağından ayrılması ve kalan posa kısmının alkalize işlem yapılarak toz haline getirilmesi ile elde edilir. Kakao tozu, kakaonun en düşük profilli kısmıdır. 

Aşağıda sizlere ağaçtan çikolataya olan süreci çok basitleştirerek anlatmaya çalıştık. Umarız, çikolata aşkınıza ufak bir dokunuş olur.

Peki nasıl yapılır bu lezzetli yiyecek?
Gerçek çikolata yapımı oldukça zahmetli ve uzun bir işlem sürecini gerektirir. Bu süreci şu şekilde listeleyebiliriz:
-Meyvenin hasadı.
-Çekirdeklerin çıkarılması, fermantasyon ve kurutma.
-Kavurma, kakaonun zarından ayrılması.
-Kakaonun öğütülerek kitle haline getirilmesi, konçlama.
-Temperleme ve kalıplama.

Ekvatoral kuşakta yetişen kakao ağacının gövdesinden verdiği, kavuna benzer kakao meyveleri olgunlaştıklarında toplanır.
  
 

Meyvenin dış kabuğu yarılarak içinde bulunan ve kendi pulpası ile kaplı çekirdekler çıkarılır. Bu çekirdekler, yine kendi pulpaları ile birlikte optimum koşullar altında mayalandırılır. Mayalanma sonrası çekirdekler güneş altına serilerek kurutulur.

   


Kurutulmuş çekirdekler artık kavurma, zardan (iç kabuk)  ayırma, öğütme ve konçlama işlemleri için hazırdır. Önce çekirdekler sıcak hava fırınlarında kavrulur. Kavrulma esnasında kakao içindeki aromaların açığa çıkarılması, daha da önemlisi bakterilerin yok edilerek istenmeyen mikrobiyolijik yapilardan arındırılması sağlanmaktadır. Kavrulan kakao, dış zarlarından ayrılmak üzere kırılır, dış zarlarından ayrılır. Bu aşamada elde edilen kakao parçacıkları (cacao nibs) çikolatamızın hammaddesi olacak.
  


Kakao parçacıkları melanjör adı verilen granit taş değirmenlerde veya bilyalı modern değirmenlerde parça büyüklüğü 20 mikron altına inene dek ezilir/inceltilir; bu süreç kullanılan makinaya/kullanılan teknolojiye bağlı olarak 48 saate kadar uzayabilmektedir. Melanjörde ezilen kakao, yağını dışarı verir ve ezildikçe akışkan bir hal alır. Bu esnada oluşan şey kakao kitlesi (ya da kakao likörü) dediğimiz şeydir ve %100 kakaodur. Kakao kitlesi istenen inceliğe ulaştıktan sonra istenmeyen gazların ve kokuların uzaklaştırılması için konçlama işlemi uygulanabilir bunun için çırpıcılarda çırpılarak havalandırılır. Havalandırma işlemi sonunda kalıplara dökülür, tarihlenir ve dinlendirilmeye alınır.
 
  
Artık kakao kitlemiz hazırdır. Bu kitle ile oluşturduğumuz reçetelerimizi (kuvertürlerimizi), temperleme makinelerimizde ya da el ile mermer üzerinde temperleyerek çikolata haline getirebiliriz.


Temperleme işlemi, kuvertürü çikolataya çevirme işlemidir. Kuvertür, önce 45 Santigrad dereceye kadar ısıtılır. Daha sonra hızlı bir şekilde 27 Santigrad dereceye soğutulur. 27 derece ısıya düşen karışımın ısısı çikolatanın çeşidine göre (Sütlü veya bitter) 29-31 Santigrad dereceye tekrar yükseltilir ve bu ısı sabit tutularak bu ısıda kalıplama yapılır. Bu işlem, kuvertürün çikolataya dönüşmesine sebep olan tip-5 kristallerinin oluşmasını sağlayan işlemdir.
   

İyi bir çikolata, zor kırılmakla beraber kırıldığında tok bir kırılma sesi çıkarır, kırığın içi pürüzsüz, kırılma kenarları keskin ve nettir. İyi bir çikolatanın yüzeyi parlaktır. Oda sıcaklığında erimez, kristalize yapısını korur. Çikolata, 18-22 Santigrad derece ısıda, nemden, ve direkt güneş ışığından korunacak şekilde saklanmalıdır. Çikolata buzdolabına girmez. İyi bir sade çikolata, ağızda dil üstü ile damak arasında tutularak uzun bir sürede eritilerek tüketilir. İyi bir çikolatanın tadı damakta uzun süre kalır, üzerine başka birşey yense bile o çikolataya özgü tat geri gelir.'Nasıl yapılır ?' videosunu izlemek icin tıklayın. 

09.04.2020

Kurumsal                                                       Üyelik ve Sipariş                                                    Ürün Kategorileri                                                   İletişim                                                         
Aroha Hakkında                                              İptal ve İade Şartları                                                     Tablet Çikolatalar                                                          Zekeriyaköy Mahallesi 5. Cad.
Satış Noktalarımız                                          Mesafeli Satışlar Ön Bilgilendirme                           Blok Çikolatalar                                                             H2 Blok No:9 Çarşı İçi
Kurumsal Sipariş                                             Gizlilik ve Güvenlik                                                       Trüfler ve Spesiyaller                                                    Sarıyer-İstanbul
Import Aroha Chocolates                             ArohaPuan                                                                     Sürülebilir Kremalar                                                     Telefon: +90212 803 7195
HORECA                                                                                                                                                       Stevia ve Superfoods Serisi                                         aroha@aroha.com.tr
                                                                                                                                                                        Hediyelikler
                                                                                                                                                                        Kendin Yap
                                                                                                                                                                      

                          
HORECA - Profesyonel kullanım için hazırlanmış ürünler için tıklayınız.

 

                                

© 2020, Aroha Çikolata 
Superisi Tarım Hayvancılık ve Gıda Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti.

 

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.